Realizace lezeckých stěn

Realizace lezeckých stěn (2)

Projekt na míru

Naše společnost Makak climbing s.r.o. postavila za dobu své existence již více než 35.000 m2 horolezeckých stěn různých charakterů pro několik stovek spokojených zákazníků, od malých jednoduchých stěn pro začátečníky až po stěny v lezeckých centrech určené pro trénink i závody profesionálů.

Od počátečních kontaktů se naše společnost snaží co nejefektivněji skloubit představy zákazníka, jeho prostorové možnosti a funkční nároky tak, aby vznikla co nejideálnější varianta horolezecké stěny pro danou situaci.

Navrhneme a postavíme vám stěnu na míru vašim potřebám a požadavkům.

Prohlédněte si naši galerii a technický popis stěn, které realizujeme.

V případě zájmu vám můžeme zdarma zpracovat návrh a rozpočet na lezeckou či boulderingovou stěnu. Kontaktujte nás...

Číst dál...

Technický popis stěn

Naše společnost Makak climbing s.r.o. postavila za dobu své existence již více než 35.000 m2 horolezeckých stěn různých charakterů pro několik stovek spokojených zákazníků, od malých jednoduchých stěn pro začátečníky až po stěny v lezeckých centrech určené pro trénink i závody profesionálů. Od počátečních kontaktů se naše společnost snaží co nejefektivněji skloubit představy zákazníka, jeho prostorové možnosti a funkční nároky tak, aby vznikla co nejideálnější varianta horolezecké stěny pro danou situaci.

Umělá lezecká stěna

p19h8gcl9n1n8p1cc81ednos2anc4
p19h8gcl9nbu4qa37271rstg1a5
p19h8gcl9nfh1ie51c0frnc17c13

Návrh tvaru opláštění horolezecké stěny je zpracováván pomocí softwaru Cinema 4D.

Statický výpočet vnitřní konstrukce a výpočet stability horolezecké stěny je prováděn pomocí softwaru Feet 2000 metodou konečných prvků. Výpočet je prováděn dle evropské normy ČSN EN 12572-1:2007 a ČSN EN 12572-2:2009 (dále jen EN). Ve výpočtu jsou zohledněny tuhosti prvků a tuhosti styčníků (šroubované nebo svařované spoje). Konstrukce je modelována jako prostorová prutová konstrukce s individuálním způsobem kotvení (stávající zeď, základové patky atd.). Pro každou horolezeckou stěnu je provedena ověřovací zkouška (dle EN) po níž je zákazníkovy předáno Prohlášení o shodě, statický výpočet a doporučený návod k použití.

Technický popis

Nosné konstrukce

Nosná konstrukce je ve většině případů tvořena svařovanými, či montovanými ocelovými příhradovými nosníky navrženými statickým výpočtem. Povrchová úprava ocelových konstrukcí je prováděna standardně třemi antikorozními nátěry. Pro venkovní použití je možné konstrukce po dohodě upravit žárovým zinkováním. Ocelové nosné konstrukce jsou vyráběny z oceli 10235. Kotvení ocelových konstrukcí je prováděno podle možností stávající konstrukce a v souladu se statickým výpočtem (chemické malty HILTY, pevnostní závitové tyče M12 apod.).
Nosné ocelové konstrukce doplňují dřevěné hranoly 80x80mm. Dřevo je pro venkovní použití opatřeno ochrannými nátěry (Lignofix).

Na ocelovou konstrukci se laminátový plášť připevňuje přímo pomocí tvarovaných plechů umístěných v rozích panelů nebo v případě dřevěného opláštění pomocí dřevěných hranolů. Jako spojovací materiál slouží svorníky a vruty. Na dřevěné hranoly je používáno dřevo kvality SI. V případě jednoduchých horolezeckých a boulderingových stěn je používána pouze dřevěná konstrukce.
Uspořádání a rozmístění osobních zajišťovacích bodů: jistící body jsou osazovány nýty (fa Fixe). Projekt umístění osobních zajišťovacích bodů a zařízení pro osobní horní jištění je tvořen v souladu s EN. Pevnost osobních zajišťovacích bodů je vypočtena na 10,0 KN (1000 kg) a testována po dokončení horolezecké stěny na 8 KN (800kg). Každý vytyčený směr je ukončen koncovým řetězem upevněným ve dvou bodech. V každém koncovém řetězu jsou umístěny dvě ocelové karabiny.

Opláštění stěny

Dřevěné: Opláštění je vyrobeno z březové překližky tl. 18 mm, formátů 1510x1510 mm případně 2500x1250 mm. Pro venkovní instalace je použita překližka vodovzdorná. Povrch lezecké stěny je možné navrhnout z různě prolámaných, či prohnutých profilů s prvky spáry a sokolíku. Větší tvary jsou spojovány k sobě pomocí hranolů, či překližkových pruhů a vrutů.

Panely jsou standardně opatřeny různými povrchovými úpravami pro zdrsnění povrchu, ale mohou být i hladké. Tyto panely a nakonec i hotová stěna se natírají dvousložkovou epoxidovou barvou. Jeden nátěr tvoří základní barva, druhý nátěr (po dokončení opláštění lezecké stěny) ve vybraných barevných odstínech dle vzorníku RAL.

Překližkové opláštěníPřekližkové opláštění
Laminátové opláštěníLaminátové opláštění

Pro venkovní použití jsou panely natřeny i z rubu. Hustota matic (t-nuts) pro umístění horolezeckých chytů je obvykle 50 ks na 1m2, ostatní dle přání zákazníka. Pro venkovní použití můžeme nabídnout matice nerezové, pro vnitřní použití pozinkované. Matice jsou upevněny z rubu stěny pomocí 2 vrutů. Nehrozí tak uvolnění, popř. vypadnutí matice z panelu během užívání lezecké stěny (viz. obr. T-nuts).

T-nutsT-nuts

Na spoje desek, kde se předpokládá tření od lana, jsou umístěny ochranné kovové lišty připevněné zapuštěnými vruty.

Laminátové: Opláštění je tvořeno skladbou profilovaných modulových dílců tl. 8-12 mm do rozličných tvarů, které mohou tvořit stěnu nenáročnou (položenou), ale i velmi převislou. Plášť stěny je možné vyrobit v jakémkoliv barevném provedení. V každém modulovém dílci o velikosti 1000x1000 mm je 8-12 možností na uchycení horolezeckých chytů. Výhodou tohoto opláštění je jeho životnost, odolnost vůči klimatu a nenáročná údržba.

Freeform: Opláštění svým tvarováním a povrchovou úpravou věrně imituje povrch skály. Obdobně jako opláštění laminátové je ručně vyráběno ze skelných vláken a polyesterové pryskyřice.
Na rozdíl od laminátového opláštění však nejsme omezeni tvarem jednotlivých čtvercových panelů a můžeme tak vytvořit rozličné lezecké profily „na míru".
Povrch nabízí standardně 12-16 insertů/m2 na uchycení horolezeckých chytů.
Výhodou tohoto opláštění je opět jeho vyšší životnost, odolnost vůči klimatu a nenáročná údržba.

Opláštění FreeformOpláštění Freeform
Opláštění FreeformOpláštění Freeform

Polykarbonátové: Opláštění z plného čirého PC 15mm. Tímto způsobem získáme lezecké profily i v místě oken při zachování denního světla. Panely jsou opatřeny závity pro upevnění lezeckých chytů.

p19h8horom11h69gb1qkr1sojuio3

V nabízeném opláštění je po dohodě možné vyříznout otvory pro umístění osvětlení či klimatizace.

Všechny nabízené druhy opláštění lezecké stěny jsou certifikovány dle normy ČSN EN 12572-1:2007

Naklápěcí systémy

S využitím naklápěcích systémů můžeme v určitém rozpětí snadno měnit náklony jednotlivých profilů a tím výrazně ovlivňovat obtížnost lezení – převislost, popř. ukloněnost.

Manuální: Manuální systém naklápění profilů využívá ruční řetězové zvedáky-kočky. Systém vhodný na boulderingové stěny. Úhel naklonění – převislost může být 0°až 40°.

Hydraulické:Hydraulické systémy umožňují naklápění či zaklápění celých částí lezeckých stěn. Úhly naklonění mohou být v rozmezí -50° až 50°.

p19hl13ibk1rg3oln1mp55k51iib5
p19hl16m5lm6b1ndv18s79fc62e9
p19hl13cb4t2f5ha1t3m138618l83

Manuální a hydraulické naklápěcí systémy

Chyty a struktury

Stěna může být osazena až pětisty druhy horolezeckých chytů různých velikostí, tvarů a barev dle našeho katalogu.

chyty

Na lezeckou stěnu doporučujeme minimálně 5ks chytů/m2 (pro boulderingovou stěnu 8ks chytů/m2), které se přichycují z lícu stěny pomocí šroubů do matic (t-nuts). Pro venkovní použití doporučujeme matice a šrouby nerezové, pro vnitřní použití pozink.
Chyty jsou certifikovány dle ČSN EN 12572-3:2009. Jednotlivé barvy chytů pak tvoří v jedné části stěny více lezeckých cest jakékoliv obtížnosti.

Vybavení horolezecké stěny není zahrnováno do základního rozpočtu

V případě přání zákazníka je možno stěnu vybavit dopadištěm tloušťky 10-40cm či kompletním potřebným horolezeckým materiálem (expresky do nýtů (pro postupové lezení), lana, sedáky, jistící pomůcky, lezeckou obuv apod.). Námi dodávané vybavení je od firmy Rock Empire, Fixe, Petzl, Tendon, La Sportiva aj.).

Cena

Námi stanovená cena výstavby horolezecké stěny obsahuje všechny náklady spojené s výrobou a montáží horolezecké stěny a je konečná.

V ceně je zahrnuto:

  • návrh řešení horolezecké stěny
  • projekt horolezecké stěny
  • výroba a montáž ocelové konstrukce
  • výroba a montáž opláštění stěny
  • nátěry
  • osazení jistícími body
  • osazení koncovými řetězy
  • ověřovací zkoušku
  • ubytování
  • na dodanou stěnu je záruka 60 měsíců

V případě zájmu vám na základě vašich podkladů zdarma zpracujeme cenovou nabídku a návrh lezecké či boulderingové stěny. Kontaktujte nás.

Ukázky našich realizací lezeckých stěn naleznete v naší Galerii.

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS